Projekti u provedbi:
- TSI 2023 Provedba vrednovanja propisa u Republici Hrvatskoj
Korisnik projekta je Ured za zakonodavstvo i tijela državne uprave koja sudjeluju u projektu provedbom vrednovanja propisa. Projekt se financira sredstvima iz Instrumenta tehničke pomoći Europske komisije i sredstvima Ministarstva gospodarstva i zaštite klime Savezne Republike Njemačke. Cilj projekt je osiguranje održivosti instituta vrednovanja propisa kao instrumenta politike boljih propisa u pet upravnih područja. Projekt daje podršku u radu tijela državne uprave u provedbi pojedinih mjerila iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. - 2026. Projekt provodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH (GIZ). Projekt je započeo u listopadu 2023. godine i traje 24 mjeseca.
Provedeni projekti:
- Projekt "e-Savjetovanja - proširenja, nadgradnje i unaprjeđenje zakonodavnih procesa savjetovanja s javnošću"
Projekt "e-Savjetovanja - proširenja, nadgradnje i unaprjeđenje zakonodavnih procesa savjetovanja s javnošću" kojeg su zajednički proveli Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva (SDURDD) i Ured za zakonodavstvo Vlade RH proveden je u razdoblju od kolovoza 2021. do prosinca 2023. godine. Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali“ 2014.-2020, a ukupna vrijednost projekta iznosila je 3.749.983,00 kuna/497.741,306 EUR dok su bespovratna sredstava iznosila: 3.187.485,55 kn/42.308,011 EUR. Kao rezultat projekta, sustav e-Savjetovanja kreiran 2015. godine, je tehnološki, procesno i funkcionalno unaprjeđen - uključujući grafički izgled sustava, prilagodbu različitim tipovima uređaja, unaprjeđenje digitalne pristupačnosti sustava i poslovne analitike i statistike. Sustav je ujedno integriran s NIAS-om te prilagođen za jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave. Unaprijeđena su znanja službenika javne uprave i korisnika sustava, uz poboljšanu organizaciju rada nadležnih tijela i kvalitetniju međusobnu komunikaciju i učinkovitiju korisničku podršku.
- TSI 2020 Jačanje kapaciteta u provedbi procjene učinaka propisa u Republici Hrvatskoj
Korisnici projekta bili su Ured za zakonodavstvo i Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM). Financijsku podršku projektu osigurala Glavna uprava Europske komisije za potporu strukturnim reformama, a sufinanciran je sredstvima iz Instrumenta tehničke podrške te sredstvima njemačkog saveznog ministarstva gospodarstva i energije. Cilj projekta, u dijelu Ureda za zakonodavstvo, bio je razvoj zakonodavstva i metodologije za provedbu naknadne (ex-post) procjene učinaka propisa te jačanje kapaciteta tijela državne uprave za njenu praktičnu primjenu, dok se u drugom dijelu projekta omogućilo HAKOM-u stvaranje praktične metodologije i seta alata za provođenje procjene regulatornog djelovanja na tržištima elektroničkih komunikacija, poštanskih usluga i prijevoza željeznicom. Projekt je provodio Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH (GIZ). Projekt je uspješno proveden i završen u srpnju 2023.
- SIGMA 2014 Analiza politike procjene učinaka propisa i kapaciteta za izradu propisa u Republici Hrvatskoj
Svrha projekta bila je
analiza provođenja sustava procjene učinaka propisa i procjena trenutnih kapaciteta za izradu propisa u središnjim tijelima državne uprave, utvrditi dosadašnju praksu, izazove u provedbi te dati preporuke za jačanje kapaciteta u provedbi procjene učinaka propisa i izrade propisa. Projekt se odvijao u dva dijela. Prvi dio odnosio se na
analizu dostupnih dokumenata i akata u vezi s provedbom procjene učinaka propisa i izradi propisa, a drugi dio odnosio se na
ispunjavanje kratkog upitnika te provedbu kratkih intervjua sa nekolicinom državnih službenika i sa predstavnicima poslovnog i civilnog sektora.
Rezultat projekta je SIGMA izvješće, a projekt je završen u lipnju 2014. godine.
- SIGMA 2011 Razvoj vodiča za pisanje propisa u Republici Hrvatskoj
Svrha projekta bila je pomoći Uredu za zakonodavstvo u
razvoju vodiča za pisanje propisa. Projekt se sastojao od održavanja
dva seminara u području zakonodavstva o različitim pristupima izradi i pisanju propisa u zemljama članicama Europske unije te u području poboljšanja kvalitete zakonodavstva u Republici Hrvatskoj. Proveden je
praktični rad na izradi vodiča za pisanje propisa kako bi se prikupila najbolja praksa izrade propisa. Odbor za zakonodavstvo Hrvatskoga sabora postao je nadležan za razmatranje pitanja jedinstvene zakonodavne metodologije i drugih pitanja bitnih za jedinstvenu pravnu tehniku i terminološku usklađenost akata koje donosi Sabor te za donošenje i promjene
jedinstvenih metodološko-nomotehničkih pravila za izradu akata koje donosi Hrvatski sabor.
- IPA 2007 Razvoj sustava procjene učinaka propisa
Svrha projekta bila je
ojačati državnu upravu u stvaranju efikasnog, modernog serva, sposobnog za provođenje postupka procjene učinaka propisa kao dijela modernog regulatornog sustava.
Ciljevi projekta bili su: uvođenje
postupka procjene učinaka propisa u zakonodavni postupak na nacionalnoj razini;
jačanje kapaciteta Ureda za zakonodavstvo i tijela državne uprave za provedbu procjene učinaka propisa; osigurati
svijest dionika i šire javnosti o procjeni učinaka propisa. Projekt je uspješno završio 2012. godine.
- SIGMA 2010 Uvođenje politike procjene učinaka propisa
Svrha projekta bila je pomoći Uredu za zakonodavstvo u
planiranju aktivnosti za uvođenje politike procjene učinaka propisa. Cilj projekta bio je
razviti strategiju, akcijski plan za provedbu procjene učinaka propisa te izraditi prvi radni nacrt zakona o procjeni učinaka propisa. Projekt je uključivao radne sastanke stručnjaka SIGMA-e i predstavnika Ureda za zakonodavstvo, tri seminara o metodologiji procjene učinaka propisa i provedbu dva pilot projekta procjene učinaka propisa. Projekt je završen 2010. godine.