Propise mijenjati na temelju iskustva krajnjih korisnika

Slika /slike/171121 CPH 55.jpg

Ako želite jačati kvalitetu propisa, aktivno surađujte s krajnjim korisnicima, zaključeno je na sastanku "Mreže za Bolje propise".

Sudinici "Mreže za Bolje propise" okupili su se na sastanku u Kopenhagenu, Kraljevina Danska, 16. i 17. studenog 2017. godine, da bi razmijenili iskustva u provedbi savjetovanja sa zainteresiranom javnošću.

U uvodnom dijelu, tema sastanka predstavljena je iz pozicije zainteresirane javnosti (dionika) koji aktivno sudjeluju u zakonodavnom postupku. To se prije svega odnosi na načine uključivanja dionika u zakonodavni postupka, primjerice kroz neposredni kontakt dionika od strane stručnih nositelja, putem redovitih sastanaka, fokus grupa, pilot projekata primjene propisa. Cilj aktivnog uključivanja dionika u ranoj fazi zakonodavnog postupka je sagledavanje troškova primjene propisa, mogućnost izračuna troškova i analiziranje mogućih rješenja promjene propisa kako bi se smanjili troškovi poslovanja i postupanja građana.
 


U drugom dijelu sastanka prezentirane su prakse nekih zemalja Europske unije (Danska, Italija, Malta), OECD-a i Europske komisije. Na ovaj načine sudionici su dobili informaciju o provedbi savjetovanja sa zainteresiranom javnošću na razini zemalja članica Europske unije i perspektivu trendova iz pozicije OECD-a i Europske komisije. Zajednička karakteristika je otvorenosti i transparentnost zakonodavnog postupka, analiza komentara dionika i transparentna objava rezultata savjetovanja. U tom dijelu, Hrvatska odgovarajuće prati trendove savjetovanja s javnošću.
 
U praktičnom dijelu sastanka, kroz provedbu studija slučajeva, sudionici su upoznati s danskom praksom praćenja primjene propisa i analize koraka koje adresati propisa moraju poduzeti da bi započeli poslovnu aktivnosti (primjer otvaranja novog trgovačkog društva) i uskladili svoje poslovanje (primjer trgovačkog društva koji se bavi cestovnim prijevozom). U središtu danskog pristupa je krajnji korisnik propisa (eng.: end-user) koji u neposrednom kontaktu sa stručnim nositeljem propisa, daje informacije o teškoćama prilikom primjene propisa, a u cilju da se primjena propisa segmentira u obliku procesa, koji se potom analizira obzirom na vrijeme, obvezu ispunjavanja uvjeta iz propisa, troškove i broj adresata propisa. Dobivena analiza osnova je za pokretanje zakonodavnog postupka izmjene propisa.



U okviru primjene propisa iz područja procjene učinaka propisa, stručni sastanak doprinio je sagledavanju aktualne dobre prakse savjetovanja sa zainteresiranom javnošću i analizi u kojem smjeru ide provedba propisa iz područja procjene učinaka propisa. 

Sljedeći sastanak "Mreže za Bolje propise", održat će se u travnju 2018. godine, u Beču, Republika Austrija.

 

Pisane vijesti